2013 SOL Boys' Basketball All-League

2012-2013 SOL BOYS’  BASKETBALL  ALL LEAGUE  SELECTIONS

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Anthony Durham

12

Abington

Jordan Simmons

12

Abington

Rip Engel

11

CR North

Merdic Green

12

Truman

Leo Vincent

12

Bensalem

 

Second Team

Name

Grade

School

Matt Alden

11

Tennent

Horace Spencer

10

Tennent

Cameron Jones

10

Pennsbury

Christian Crane

12

CR South

Kyle McCloskey

12

CR North

 

Third Team

Name

Grade

School

Jiere Morrisey

12

Abington

Brandon Knotts

12

CR North

Mekhi Bryant

10

Pennsbury

Austin Nyekan

12

Bensalem

Deion Jones

12

Bensalem

 

Honorable Mention

Name

Grade

School

Shawn Pepper

12

Pennsbury

Anthony Lee

11

Abington

Lucas Waters

10

Truman

Chris Rowland

11

CR North

Donnie Reed

12

Bensalem

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award:  CB East, Hatboro Horsham

First Team

Name

Grade

Pos.

School

Mike Brown

SR

G/F

Hatboro Horsham

John Kanas

SR

G

Souderton

Brendan Wagner

JR

C

Souderton

Zach Quattro

JR

F

Hatboro Horsham

Kevin Raymond

SR

G

CB South

 

Second Team

Name

Grade

Pos.

School

Matt Scamuffo

JR

G

CB South

Matt Stauffer

SR

F

CB East

Jared Kelly

JR

G

CB West

Brendan McLaughlin

JR

G

CB East

Ryan Kelly

SR

G

Hatboro Horsham

 

Third Team

Name

Grade

Pos.

School

Austin Murphy

SR

G

Souderton

Jeff Garner

SR

G

Pennridge

Mike Swanson

SR

F

North Penn

Chase VonderSchmalz

SR

G/F

CB South

Zach Muredda

SO

G

Pennridge

 

Honorable Mention

Name

Grade

Pos.

School

Stephen Brown

SR

G/F

North Penn

Brennan Rudnick

SR

G

CB South

Cal Reichwein

FR

G

CB West

Tommy Strasburger

FR

G

CB East

Kyle Salvitti

JR

G

CB West

Steve Shaffer

JR

G

Souderton

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Anthony McKie

12

Plymouth Whitemarsh

Josh Johnson

12

Norristown

Aaron McGlawn

12

Cheltenham

Matt Kohn

12

Upper Moreland

Chase Wilson

11

Wissahickon

 

Second Team

Name

Grade

School

Andrew Carber

12

Upper Dublin

Kevin McFall

11

Upper Moreland

Billy Dahm

12

Springfield

Jahbri Hargrove

12

Norristown

Luke Kelley

12

Norristown

 

Third Team

Name

Grade

School

Guy Henderson

12

Cheltenham

Chris Vila

11

Wissahickon

Justin Lewis

12

Upper Merion

Gordon Bentley

12

Wissahickon

Simeon Fryer

9

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Name

Grade

School

Aaron Burton

11

Cheltenham

Marquis Bryant

12

Norristown

Connor McGrath

12

Upper Merion

James Martin

10

Upper Moreland

Andre Mitchell

10

Plymouth Whitemarsh