2013 SOL Girls' Basketball All-League

2012-2013 SOL GIRLS’ BASKETBALL  ALL LEAGUE  SELECTIONS

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Deja Rawls

10

Abington

Jessica Gerber

10

CR North

Alexis Hofstaedter

12

CR South

Megan Schafer

11

Neshaminy

Sajanna Bethea

11

Pennsbury

 

Second Team

Name

Grade

School

Ashida Cooper

12

Bensalem

Khristaijah Jackson

11

Truman

Allison Chatburn

12

Tennent

Tyra Roberts

12

Bensalem

Michael  Harris

11

Abington

 

Third Team

Name

Grade

School

Taylor Dillon

11

CR South

Lori Paulits

12

Neshaminy

Kaitlin Kelly

11

Pennsbury

Sammy Lochner

9

Abington

Courtney Brown

12

CR South

 

Honorable Mention

Name

Grade

School

Michaela Finneyfrock

10

CR North

Nikki Alden

11

Tennent

Sarah Oliveira

11

Neshaminy

Angie Pomponio

10

Tennent

McKenna Mullin

11

Neshaminy

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award: Pennridge

First Team

Name

Grade

Pos.

School

Lauren Crisler

SR

C/G/F

North Penn

Nicole Munger

SO

G

CB West

Bianca Picard

JR

G

Souderton

Vicky Tumasz

JR

G

North Penn

Courtney Webster

JR

C

CB East

 

Second Team

Name

Grade

Pos.

School

Mackenzie Carroll

SO

G

CB West

Allison Gallagher

JR

G

Souderton

Maggie Gratz

SR

C

CB West

Taylor Herd

FR

G

Quakertown

Lauren Mosher

JR

F

CB South

 

Third Team

Name

Grade

Pos.

School

Sarah Derstein

SO

F

Souderton

Rachel Falkowski

SR

G

CB South

CorrinneGodshall

SO

F

CB West

Erin Maher

JR

G/F

North Penn

Karoline White

JR

G

CB East

 

Honorable Mention

Name

Grade

Pos.

School

Mikaela Giuliani

FR

F

North Penn

Katie O’Connor

JR

G

Souderton

Jordan Rimmer

JR

G

Pennridge

Archie Schneider

SR

G

CB South

Kathryne Vetter

SR

G

Quakertown

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Curtrena Goff

12

Upper Dublin

Regan Gallagher

11

Upper Dublin

Sydney Morse

12

Norristown

Kristina O’Sulivan

12

Upper Merion

Briana Hedgepath

11

Norristown

 

Second Team

Name

Grade

School

Rachel Stone

12

Wissahickon

Regie Robinson

10

Upper Merion

Amarri Trueheart

10

Cheltenham

Brianna Spector

12

Upper Dublin

Dominique Earland

12

Wissahickon

 

Third Team

Name

Grade

School

Alynna Williams

10

Plymouth Whitemarsh

Meghan Wheatley

11

Springfield

Lauren Rothfeld

12

Upper Dublin

Simone Jacques

12

Plymouth Whitemarsh

Keifonna Ferguson

11

Norristown

 

Honorable Mention

Name

Grade

School

Donyea Tate

11

Wissahickon

Kayla Wisniewski

12

Plymouth Whitemarsh

Sabrina Casseus

12

Cheltenham

Karli Lynch

11

Upper Moreland

Brianna Kennedy

12

Norristown