2019 SOL Baseball All-League

2019 SOL Baseball All-League Teams

NATIONAL CONFERENCE

Team

Pitcher

School

1st

Christian Buchler

Pennsbury

1st

Dan Errigo

Neshaminy

1st

Shayne Ostrowsky

Pennsbury

2nd

Dom Grady

Bensalem

2nd

Sean Hochhausler

Pennsbury

2nd

Max Temple

Neshaminy

3rd

Tyler Chew

Truman

3rd

Jake Fehrle

Neshaminy

3rd

Michael Rabayda

Council Rock South

Honorable Mention

Ryan McLaughlin

Bensalem

Honorable Mention

Ryan Stalker

Council Rock North

Honorable Mention

Logan Young

Bensalem

 

Team

Outfielder

School

1st

Jared Ennis

Council Rock South

1st

Russell Huth

Pennsbury

1st

Evan Profy

Truman

2nd

Richard Bordone

Bensalem

2nd

Dylan Jackson

Truman

2nd

Gus Natelli

Neshaminy

3rd

Drew Hensor

Pennsbury

3rd

Chris James

Neshaminy

3rd

Austin Shay

Benslame

Honorable Mention

Dave Barnett

Bensalem

Honorable Mention

DJ Dickson

William Tennent

Honorable Mention

Alex Tiburcio

William Tennent

 

Team

Catcher

School

1st

Joe Kaleck

Neshaminy

2nd

Shane Marlin

Pennsbury

3rd

Luke Gregory

Council Rock South

Honorable Mention

Ryan Rooney

Bensalem

 

Team

First Basemen

School

1st

Dalton Turner

Neshaminy

2nd

Damon Lavender

Bensalem

3rd

Sam Spadea

Pennsbury

Honorable Mention

Collin Manel

Council Rock North

 

Team

Second Basemen

School

1st

Nick Dean

Bensalem

2nd

Trey Obarowski

Council Rock South

3rd

Matt Yauger

Neshaminy

Honorable Mention

Chris Collella

William Tennent

 

Team

Shortstop

School

1st

Justin Massielo

Pennsbury

2nd

Xavier Delgado

William Tennent

3rd

Cory Joyce

Neshaminy

Honorable Mention

Matt Silano

Bensalem

 

Team

Third Basemen

School

1st

Sam Ruta

Pennsbury

2nd

Emilio Pallante

Council Rock South

3rd

Keith Rooney

Bensalem

Honorable Mention

Tyler Jones

Neshaminy

 

Team

Designated Hitter

School

1st

Justin Fogel

Pennsbury

2nd

Joey Wright

Truman

3rd

RJ Christie

Neshaminy

Honorable Mention

Alex Estrada

Council Rock North

 

CONTINENTAL CONFERENCE

1st Base

1st Team

Mason Hicks

Quakertown

2nd Team

Frank Pollock

Souderton

3rd Team

Jason Petrik

Pennridge

Honorable Mention

Connor Mc Keon

CB South

2nd Base

1st Team

Ray Knight

Pennridge

2nd Team

Adam Ritter

Quakertown

3rd Team

Bryan Rossi

CB South

Honorable Mention

David Bloom

CB East

Honorable Mention

Hogan Despain

Souderton

3rd Base

1st Team

Dennis Pierce

Quakertown

2nd Team

Matt McCarthy

CB West

3rd Team

Colin Weber

CB East

Honorable Mention

Jacob Horton

Souderton

Honorable Mention

Connor Ertel

North Penn

Catcher

1st Team

Jake Drelick

North Penn

2nd Team

Justin Butler

Quakertown

3rd Team

Bill Norbeck

Souderton

Honorable Mention

Jack Goddess

Pennridge

Honorable Mention

Mike Bukowski

CB West

Short Stop

1st Team

Conlan Wall

Souderton

2nd Team

Rhys Nicholas

CB West

3rd Team

Ben Eichorn

Quakertown

Honorable Mention

Tyler Young

CB East

Honorable Mention

Paul Croyle

Pennridge

DH

1st Team

Jake Trachlenberg

CB South

2nd Team

Nolan Byrnes

Quakertown

3rd Team

Kolby Barrow

North Penn

Honorable Mention

Andrew Curran

Souderton

Outfield

1st Team

Nick Bitsko

CB East

1st Team

Jake McKeown

CB South

1st Team

Brock Veit

CB South

 

 

 

2nd Team

Jake Nugent

CB East

2nd Team

Hayden Maltby

Pennridge

2nd Team

Sean Brennan

Quakertown

 

 

 

3rd Team

Kyle Schulze

North Penn

3rd Team

Jordan Morales

Souderton

3rd Team

Zach Steinberg

CB South

 

 

 

Honorable Mention

Adam Zortea

CB East

Honorable Mention

Griffin Kelley

Quakertown

Honorable Mention

Dylan Krummery

Souderton

Pitcher

1st Team

Nick Bitsko

CB East

1st Team

Joe Valenti

North Penn

1st Team

Jordan Morales

Souderton

 

 

 

2nd Team

Ryan Rieber

CB South

2nd Team

Matt Ciarrocchi

Quakertown

2nd Team

Luke Taylor

Souderton

 

 

 

3rd Team

Brock Veit

CB South

3rd Team

Brian Gilvary

CB West

3rd Team

Andrew Curran

Souderton

 

 

 

Honorable Mention

Blake Ravkin

CB East

Honorable Mention

Jon Nase

Pennridge

Honorable Mention

Dennis Pierce

Quakertown

Honorable Mention

Erik Ritchie

Souderton

Honorable Mention

Owen Petrich

CB South

Sportsmanship Award– PENNRIDGE HIGH SCHOOL

AMERICAN CONFERENCE

FIRST TEAM

POSITION

NAME

SCHOOL

GRADE

PITCHER

Ben Mascio

Plymouth Whitemarsh

11

PITCHER

Benny Wilson

Hatboro Horsham

11

CATCHER

Kevin Reilly

Plymouth Whitemarsh

11

1ST BASE

Eddie Fortescue

Wissahickon

12

2ND BASE

Bradan Mallon

Hatboro Horsham

11

3RD BASE

Joe DiMaria

Abington

12

SS

Joe Jaconski

Plymouth Whitemarsh

10

OUTFIELD

Jack Dombrowski

Upper Moreland

12

OUTFIELD

Brian Menhardt

Wissahickon

11

OUTFIELD

Mike Orensky

Plymouth Whitemarsh

12

DH

Ben Paul

Upper Moreland

11

SECOND TEAM

POSITION

NAME

SCHOOL

GRADE

PITCHER

Quinn Rovner

Wissahickon

12

PITCHER

Kieran Versaw-Barnes

Cheltenham

12

CATCHER

Ryan Gibbs

Upper Moreland

12

1ST BASE

Morgan D'Amico

Springfied Twp.

12

2ND BASE

Jacob Nunez       

Plymouth Whitemarsh

12

3RD BASE

Anthony Tomassetti

Plymouth Whitemarsh

12

SS

Jake Bianchini

Hatboro Horsham

11

OUTFIELD

Max Perry

Springfied Twp.

12

OUTFIELD

Joe Hornig

Wissahickon

10

OUTFIELD

Elijah Peck

Upper Dublin

12

DH

Ben Mascio

Plymouth Whitemarsh

11

THIRD TEAM

POSITION

NAME

SCHOOL

GRADE

PITCHER

Ethan Hamilton

Springfield Twp.

11

PITCHER

Sean Curran

Upper Dublin

11

CATCHER

Anthony Bruno

Hatboro Horsham

11

1ST BASE

Jesse Jaconski

Plymouth Whitemarsh

9

2ND BASE

Jackson Tappen

Wissahickon

10

3RD BASE

Brian McPeak

Upper Dublin

12

SS

Brian Hynes

Wissahickon

11

OUTFIELD

Kyle Rizzo

Upper Dublin

9

OUTFIELD

Jordan Grimaldi

Abington

12

OUTFIELD

Jimmy Tooley

Hatboro Horsham

10

DH

Bobby McFarland

Wissahickon

12

HONORABLE MENTION

POSITION

NAME

SCHOOL

GRADE

PITCHER

Colin Bates

Upper Moreland

12

PITCHER

Greg Wiley

Upper Moreland

10

CATCHER

Stephen Vogl

Abington

12

1ST BASE

Benny Wilson

Hatboro Horsham

11

2ND BASE

Ben Kaplan

Cheltenham

12

3RD BASE

Kevin Keown

Springfield Twp.

12

SS

Ryan Deal

Springfield Twp.

11

SS

Kieran Versaw-Barnes

Cheltenham

12

OUTFIELD

Andrew Booth

Wissahickon

11

OUTFIELD

Angelo Pearson

Abington

12

OUTFIELD

Connor O'Donnell

Upper Moreland

12

DH

Mitchel McCann

Springfield Twp.

12