2019 SOL Boys' Lacrosse All-League

2019 SOL Boys Lacrosse All-League Teams

First Team

 

Attack

GR

School

1

Logan Lazasz

12

Pennsbury

2

Ryan Stout

12

C.B. East

3

Erik Ojert

12

C.B. West

 

Midfield

 

 

1

Ryan Garner

12

Pennridge

2

Stephen Rinck

12

North Penn

3

Jake Ojert

12

C.B. West

4

Luke Walstrum

10

CR North

 

Defense

 

 

1

Jake Kueny

12

C.B. East

2

Brandan Howell

12

Pennridge

3

Blake Ewaskey

12

C.B. West

 

Long Pole Midfield

 

 

1

Dan Hart

12

Pennridge

 

Goalie

 

 

1

Max Dunar

11

C.B. West

 

Face Off Specialist

 

 

1

Garrett Hitchens

12

C.B. West


Second Team

 

Attack

GR

School

1

Nick Fanelli

12

Pennridge

2

Peter Lehman

11

CR North

3

Nick Sutton

12

Pennsbury

 

Midfield

 

 

1

Danny Payner

12

North Penn

2

Austin Novick

12

C.B. South

3

Beckett Thompson

12

CR North

4

Connor McVey

12

Neshaminy

 

Defense

 

 

1

Johnnie Banks

12

Pennridge

2

Ryan Schoppe

12

North Penn

3

Evan Bullotta

10

C.B. East

 

Long Pole Midfield

 

 

1

Joey Beahan

12

C.B. East

 

Goalie

 

 

1

Liam Rosenthal

12

C.B. East

 

Face Off Specialist

 

 

1

Tyler Horvath

11

C.B. South


Third Team

 

Attack

GR

School

1

Kevin Britner

12

Pennridge

2

Lucas Yannul

12

North Penn

3

Nick Donato

12

Neshaminy

 

Midfield

 

 

1

Colby Seneca

12

Pennsbury

2

Ryan Eife

12

C.B. East

3

Jack Garner

11

Pennridge

4

Angus Ballantine

12

C.B. South

 

Defense

 

 

1

Colin Baker

12

C.B. West

2

Jake Nelson

12

North Penn

3

Preston Backhaus

12

Neshaminy

 

Long Pole Midfield

 

 

1

Nick Conroy

12

North Penn

 

Goalie

 

 

1

Bryon Rimmer

11

North Penn

 

Face Off Specialist

 

 

1

Jake Krefetz

11

Pennsbury


Honorable Mention

 

Attack

GR

School

1

Philip Mignacca

12

CR South

2

Ryan Carroll

12

C.B. East

3

Colin Abbonizio

11

C.B. South

 

Midfield

 

 

1

Avery Dysart

10

Pennsbury

2

Dylan Grosso

12

C.B. South

3

Jeff Woosman

10

C.B. West

4

Luke Sermanini

12

Neshaminy

 

Defense

 

 

1

Charlie Nuschke

11

Pennsbury

2

Drew Bethke

12

C.B. East

3

Brian Myers

12

North Penn

 

Long Pole Midfield

 

 

1

Kyle Gartenmayer

11

CR South

 

Goalie

 

 

1

Colin Bernstein

11

C.B. South

 

Face Off Specialist

 

 

1

Chase Patterson

12

CR South

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Attack

 

 

Ian Reilley

SR

Hatboro-Horsham

Marco Mcafee

SR

Abington

Jackson Intrieri

SO

Wissahickon

Midfield

 

 

Paul Richardson

JR

Springfield

Nate Rose

SR

Abington

Owen Baim

SR

Wissahickon

Cole Witoslawski

SR

Souderton

Face-Off Specialist

 

 

Matt Fritz

SO

Wissahickon

Long Stick Midfield

 

 

Kevin Fitzgerald

SR

Abington

Defense

 

 

Dillion Donnelly

SR

Springfield

Lucas Nina

SR

Upper Dublin

Rocco Mazzei

SR

Plymouth-Whitemarsh

Goalie

 

 

Axel Beskar

SR

Souderton


Second Team

Attack

 

 

Harrison Williams

JR

Wissahickon

Jason Kleintz

SR

Hatboro-Horsham

Wilson Krewson

SR

Springfield

Midfield

 

 

Brian McCarry

JR

Upper Dublin

Brody Myers

SO

Wissahickon

Dylan Anderson

JR

Souderton

Caleb Kelly

JR

Plymouth-Whitemarsh

Face-Off Specialist

 

 

Lucas Roselli

SR

Upper Dublin

Long Stick Midfield

 

 

Luke Atiyeh

SR

Souderton

Defense

 

 

Jake Reichard

JR

Wissahickon

Brody Balasa

SR

Upper Dublin

Jake Rickard

SR

Hatboro-Horsham

Goalie

 

 

Paul Asman

SR

Springfield


Third Team

Attack

 

 

Colin Kissane

SR

Plymouth-Whitemarsh

Jason Williams

JR

Upper Dublin

Matt Rauch

JR

Souderton

Midfield

 

 

Tom Petrucci

SR

Upper Dublin

Fearghas Evanick

SR

Souderton

Dominic Ricciardi

SR

Abington

Sam Fink

FR

Hatboro-Horsham

Face-Off Specialist

 

 

Ryan Wilsbach

SR

Springfield

Long Stick Midfield

 

 

Seth Miller

SO

Upper Dublin

Defense

 

 

Dan Grubb

SR

Quakertown

Kain Turner

SR

Souderton

Sean Donohue

JR

Abington

Goalie

 

 

Ethan Weilheimer

SO

Abington


Honorable Mention

Attack

 

 

Walker Martin

SR

Souderton

Zach Coppolt

SR

Springfield

Brett Rama

SO

Upper Dublin

Midfield

 

 

Nick Guthre

JR

Souderton

Michael Licata

JR

Wissahickon

Gavin Hillaert

SR

Quakertown

Kyle Rudolph

JR

Hatboro-Horsham

Face-Off Specialist

 

 

Dylan Fesmire

SO

Hatboro-Horsham

Long Stick Midfield

 

 

Davis Wheeler

SR

Hatboro Horsham

Defense

 

 

Brian Dresnin

JR

Plymouth-Whitemarsh

Chase Ott

SO

Wissahickon

Liam Hannon

SO

Souderton

Goalie

 

 

Joe Brophy

SR

Hatboro-Horsham