2019 SOL Boys' Volleyball All-League

2019 SOL Boys Volleyball All-League Teams

NATIONAL CONFERENCE

1st Team:

Justin Sadley

 Pennsbury

 Right Side

 Sr.

Andy Delworth

 Pennsbury

 Setter

 Sr.

Justin Burns

 CR North

  Outside Hitter

 Soph

Danny Gonzalez

 Abington

 Outside Hitter

 Jr

Tony Camillo

 Neshaminy

 Outside Hitter

 Sr.

Sean D'Arcy

 CR North

 Outside Hitter

 Sr.

Andrew Richards

 CR South

 Outside Hitter

 Sr.

 

2nd Team:

Paul Leible

 Bensalem

 Middle Hitter

 Sr.

Bohdan Tkachov

 Tennent

 Outside Hitter

 Sr.

Luke Bucksar

 Pennsbury

 Outside Hitter

 Sr.

Sean Dougherty

 Abington

 Libero

 Soph

Nick Desautelle

 CR North

 Right Side

 Sr.

Charlie Green

 Tennent

 Middle Hitter/Setter

 Sr.

Shiv Patel

 Bensalem

 Outside Hitter

 Sr.

Vytis Duncia

 CR North

 Setter

 Sr.

 

3rd Team:

Jesse Marshall

 Neshaminy

 Middle hitter

 Jr.

Matt Caissie

 Pennsbury

 Libero

 Sr.

Basheer Ghafary

 Bensalem

 Setter

 Sr.

Jesse Kovaschetz

 Neshaminy

 Libero

 Soph.

Ben Green

 CR North

 Libero

 Sr.

Seth Connors

 CR North

 Middle Hitter

 Sr.

Ben Weir

 Tennent

 Libero

 Soph.

Jacob Loerch

 Pennsbury

 Outside Hitter

Jr.

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Mario Petushi

Senior

OH

Upper Dublin

Steve Storm

Junior

S

C.B. East

Dylan Colbert

Senior

OH

C.B. East

Luke Pagan

Senior

S

Souderton

Cole Nagle

Senior

OH

C.B. West

Danny Rutter

Senior

L

Pennridge

Michael Wang

Senior

OH

North Penn

 

Second Team

Mathew Ross

Senior

OH

Upper Dublin

Jacob LaBouliere

Junior

OH

C.B. East

Austin Jalosinski

Senior

S/OH

Pennridge

Ty Fosbenner

Junior

S

Quakertown

Christian Wolf

Junior

MH

C.B. East

Michael Ryan

Senior

MH

Upper Dublin

Justin Flor

Senior

RS

Quakertown

 

Third Team

Adam Klapper

Junior

S

C.B. West

Evan Rothmann

Junior

OH

North Penn

Jimmy Wert

Junior

OH

Souderton

Zach Jayes

Senior

MH

North Penn

Ethan Lionetti

Senior

MH

Pennridge

Mason Zeo

Senior

OH

C.B. South

Aidan O’Brien

Junior

MH/Opp

C.B. South

Aidan Wunderly

Sophomore

RS

Souderton

 

Honorable Mention

Drew Hauben

Freshman

L

C.B. West

Kevin Abraham

Senior

MH

North Penn

Thomas Gallagher-Teske

Junior

MH

C.B. East

Jonathan Zonshein

Senior

OH

C.B. South

Ryan Benscoter

Sophomore

OH

Pennridge

Taco Thompson

Senior

L

Upper Dublin

Ryan Figus

Junior

L

C.B. East