2019 SOL Boys/Girls Track All-League - Continental Conference

2019 SOL Track All-League Teams

CONTINENTAL CONFERENCE

Boys

 

110M Hurdles

 

 

1st Team

Curtis Young

14.81

North Penn

2nd Team

Kevin Sieving

15.5

Souderton

3rd Team

Ethan Korb

15.53

CB East

Hon Men

John Steele

15.63

North Penn

 

 

 

 

 

100M Dash

 

 

1st Team

Luke Benson

10.95

CB West

2nd Team

Joey Gant

11.2

Pennridge

3rd Team

Michael Cannon Jr.

11.21

CB South

Hon Men

Jack Wasserman

11.51

Pennridge

 

 

 

 

 

200M Dash

 

 

1st Team

Michael Cannon Jr.

22.72

CB South

2nd Team

Luke Benson

22.27

CB West

3rd Team

Joey Gant

22.56

Pennridge

Hon Men

Jack Wasserman

23

Pennridge

 

 

 

 

 

3200M Run

 

 

1st Team

Samir Razi

09:37.1

North Penn

2nd Team

Luke Cimakasky

09:46.0

CB West

3rd Team

Diego Lera-Lozano

09:48.4

Pennridge

Hon Men

Ethan Saville

09:50.4

Pennridge

 

 

 

 

 

1600M Run

 

 

1st Team

Matt Eissler

04:28.4

Pennridge

2nd Team

Jack McManus

04:31.3

CB East

3rd Team

Josiah Moyer

04:31.8

Souderton

Hon Men

Andrew Gillespie

04:37.2

CB West

 

 

 

 

 

400M Dash

 

 

1st Team

Bobby Brashear

49.6

Pennridge

2nd Team

Alan Zlotin

50.26

CB West

3rd Team

Marcos Lopez

50.27

CB East

Hon Men

Liam McCool

50.98

Pennridge

 

 

 

 

 

300M Hurdles

 

 

1st Team

Akaash Suresh

40.27

CB South

2nd Team

Spencer Lane

41.12

Pennridge

3rd Team

Kevin Sienving

41.38

Souderton

Hon Men

Jachin Mapily

41.74

CB East

 

 

 

 

 

800M Run

 

 

1st Team

Blake Ewaskey

01:53.0

CB West

2nd Team

Luke Fehrman

01:55.7

CB West

3rd Team

Owen Moelter

01:56.0

CB South

Hon Men

Gavin Campbell

01:57.5

CB South

 

 

 

 

 

Discus Throw

 

 

1st Team

Kevin Guevara

136'

CB West

2nd Team

Tyler Johns

131'

North Penn

3rd Team

Josiah Landis

127'11"

Pennridge

Hon Men

Nick Levinski

124'2"

Quakertown

 

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

1st Team

Starrett Vesper

14'

North Penn

2nd Team

Ryan Ruggerio

J14'

CB South

3rd Team

Nolan Case

13'6"

CB East

Hon Men

Alex Da Cruz

13'

CB East

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

1st Team

James Estep

6'3"

Pennridge

2nd Team

Ethan Korb

6'

CB East

3rd Team

Nolan Case

J6'

CB East

Hon Men

Luke Benson

5'10"

CB West

 

 

 

 

 

Javelin Throw

 

 

1st Team

Sean LeConey

162'10"

North Penn

2nd Team

Jack Yunaska

149'3"

North Penn

3rd Team

Matt Pavone

148'8"

Quakertown

Hon Men

Jason Broskey

144'9"

CB South

 

 

 

 

 

Shot Put

 

 

1st Team

Kevin Guevara

51'

CB West

2nd Team

Josiah Landis

48'2.75"

Pennridge

3rd Team

Tyler Myers

45'7.25'

Pennridge

Hon Men

Matt Pavone

44'11.25"

Quakertown

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

1st Team

Billy Anderson

22'9.75"

Pennridge

2nd Team

Ethan Korb

21'7.7"

CB East

3rd Team

Carter Arnaiz

20'9"

Pennridge

Hon Men

Nicholas Yeatman

20'6.5"

Quakertown

 

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

1st Team

Billy Anderson

42'11.25"

Pennridge

2nd Team

Obi Nwogwugwu

42'2.5"

North Penn

3rd Team

Kellen Brown

41'9"

Pennridge

Hon Men

Luke Blackwell

41'8.75"

CB East

 

 

 

 

 

4x800M Relay

 

 

1st Team

Shields, Crabtree, Fehrman, Ewaskey

07:54.7

CB West

2nd Team

Doster, Brashear, Reice, Eissler

07:58.2

Pennridge

3rd Team

Lahetta, Emery, McManus, Testa

08:02.5

CB East

Hon Men

Prudish, Tunceli, Moelter, Campbell

08:04.6

CB South

 

 

 

 

 

4x100M Relay

 

 

1st Team

Schwartz, Ewaskey, Fehrman, Benson

43.23

CB West

2nd Team

McCool, Wasserman, McIntyre, Gant

43.36

Pennridge

3rd Team

Scheetz, Suresh, Montagna, Cannon

43.57

CB South

Hon Men

Davis-Arrington, Hill, Nisikidi, Choi

43.73

North Penn

 

 

 

 

 

4x400M Relay

 

 

1st Team

Hannigan, Zlotin, Fehrman, Ewaskey

03:22.7

CB West

2nd Team

Kull, Hill, Nsikidi, Greene

03:24.5

North Penn

3rd Team

Brashear, Miller, DuBree, Eissler

03:25.2

Pennridge

Hon Men

Mapily, Emery, Walter, Lopez

03:28.8

CB East

 

GIRLS

 

100M Hurdles

 

 

1st Team

Anais Williams

15.07

North Penn

2nd Team

Emma Schlotter

15.4

Pennridge

3rd Team

Ella Derstine

16.19

CB East

Hon Men

Sabrina Eisenberg

16.73

CB East

 

 

 

 

 

100M Dash

 

 

1st Team

Natalie Kwortnik

12.45

North Penn

2nd Team

Ahliyah Allen

12.48

North Penn

3rd Team

Alayna Faison

12.62

North Penn

Hon Men

Stephanie Hiltpold

12.68

CB West

 

 

 

 

 

200M Dash

 

 

1st Team

Anais Williams

25.27

North Penn

2nd Team

Stephanie Hiltpold

25.5

CB West

3rd Team

Ahliyah Allen

26.09

North Penn

Hon Men

Safiya Dodoo

26.14

CB South

 

 

 

 

 

3200M Run

 

 

1st Team

Jaime Diedel

11:29.1

North Penn

2nd Team

Lael Flores

11:32.9

Souderton

3rd Team

Grace Kolbe

11:39.0

CB West

Hon Men

Claudia Eder

11:48.1

CB East

 

 

 

 

 

1600M Run

 

 

1st Team

Piper Wilson

05:02.6

CB West

2nd Team

Ashley Gordon

05:03.6

Pennridge

3rd Team

Emmi Simon

05:03.8

CB West

Hon Men

McKenna Brophy

05:15.1

CB East

 

 

 

 

 

400M Dash

 

 

1st Team

Stephanie Hiltpold

57.43

CB West

2nd Team

Natalie Kwortnik

58.08

North Penn

3rd Team

Megan Gambogi

58.87

North Penn

Hon Men

Meghan Kriney

58.91

Pennridge

 

 

 

 

 

300M Hurdles

 

 

1st Team

Anais Williams

44.47

North Penn

2nd Team

Ella Derstine

44.92

CB East

3rd Team

Mikayla Horvath

46.73

CB East

Hon Men

Kylie Emmens

47.48

CB East

 

 

 

 

 

800M Run

 

 

1st Team

Emmi Simon

02:16.1

CB West

2nd Team

Julia Flood

02:18.0

CB West

3rd Team

Darby Roth

02:18.7

CB West

Hon Men

McKenna Brophy

02:18.9

CB East

 

 

 

 

 

Discus Throw

 

 

1st Team

Adria Retter

130'2"

Quakertown

2nd Team

Maria Deaviz

127'5"

Souderton

3rd Team

Lauren Hahn

109'4"

CB West

Hon Men

Kelly Gilmore

101'9"

North Penn

 

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

1st Team

Chloe Timberg

12'

CB West

2nd Team

Lauren Schuler

9'

Pennridge

3rd Team

Ishana Asinor

J9'

North Penn

Hon Men

Jocelyn Singer

J9'

Pennridge

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

1st Team

Kacey Lambinus

5'2"

Quakertown

2nd Team

Emma Schlotter

5'

Pennridge

3rd Team

Amara Chimezie

J5'

CB East

Hon Men

Emily Duff

4'10"

North Penn

 

 

 

 

 

Javelin Throw

 

 

1st Team

Lauren Hahn

120'10"

CB West

2nd Team

Tara Wussler

111'1"

CB South

3rd Team

Jocelyn Fafard

109'4"

Quakertown

Hon Men

Maria Deaviz

107'10"

Souderton

 

 

 

 

 

Shot Put

 

 

1st Team

Aidria Retter

41'7.5"

Quakertown

2nd Team

Lauren Hahn

35'8.5"

CB West

3rd Team

Irene Macri

34'4"

CB East

Hon Men

Chinazaek Nwokolo

33'1.75"

North Penn

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

1st Team

Natalie Kwortnik

18'6.5"

North Penn

2nd Team

Athena Peterson

16'6.25"

Souderton

3rd Team

Kyra Kendrick

16'1.75"

CB East

Hon Men

Kylie Emmens

J16'1.75"

CB East

 

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

1st Team

Sierra Gee

35'8.5"

North Penn

2nd Team

Anais Williams

35'3.75"

North Penn

3rd Team

Makayla Romanus

34'5.25"

CB East

Hon Men

Alexandra Hoffman

33'5"

North Penn

 

 

 

 

 

4x800M Relay

 

 

1st Team

Gartenberg, McFadden, Flood, Roth

09:21.6

CB West

2nd Team

Martin, Brophy, Fox, Carpenter

09:29.9

CB East

3rd Team

Webb, Ahlmark, Kountroubis, Gambogi

09:33.8

North Penn

Hon Men

Kriney, Kriney, Bache, Fink

09:34.8

Pennridge

 

 

 

 

 

4x100M Relay

 

 

1st Team

Jenkins, McFadden, Timberg, Welch

49.48

CB West

2nd Team

Faison, Allen, Brown, Broadhurst

49.57

North Penn

3rd Team

Lowery, Schlotter, Pyne, Kouakou

50.5

Pennridge

Hon Men

Horvath, Romanus, Martinez, Eisenberg

50.49

CB East

 

 

 

 

 

4x400M Relay

 

 

1st Team

Roth, Maraska, McFadden, Edenson

03:58.1

CB West

2nd Team

Brophy, Derstine, Martin, Fox

04:01.9

CB East

3rd Team

Kriney, Sicinski, Kriney, Gordon

04:02.5

Pennridge

Hon Men

Gee, Kountroubis, Dahms, Gambogi

04:09.9

North Penn