2019 SOL Girls' Lacrosse All-League

2019 SOL Girls Lacrosse All-League Teams
NATIONAL CONFERENCE

First Team All-League

Name

Position

Grade

School

Quinn Ferry

Midfield

11

Central Bucks East

Riley Forman

Attack

11

Central Bucks East

Anna Green

Midfield

12

Central Bucks South

Francine Richick

Midfield

12

Central Bucks South

Casey Reichwein

Attack

12

Central Bucks West

Claudia Steinmetz

Midfield

11

Council Rock South

Grace Sacchetti

Midfield

11

North Penn

Shannon Haedrich

Defense

12

North Penn

Maddy Spratt

Midfield

10

Pennsbury

Maggie Golder

Midfield

9

Pennsbury

Jenna Lund

Attack

12

Pennridge

Alexa Machado

Goalkeeper

12

Pennridge

 

Second Team All-League

Name

Position

Grade

School

Brigitte Bishop

Midfield

12

Central Bucks East

Emma Haring

Midfield

11

Central Bucks West

Kristen Lee

Midfield

11

Council Rock South

Lauren Mitchell

Defense

11

Council Rock South

Chloe Ondria

Attack

11

Council Rock North

Mackenzie Foster

Midfield

11

Neshaminy

Emily Varilla

Midfield

9

North Penn

Darrien Furiness

Midfield

9

Pennsbury

Emelie Curtis

Attack

11

Pennsbury

Morgan Wahlers

Midfield

12

Pennridge

Avery Meiners

Defense

12

Pennridge

Fiona Henderson

Goalkeeper

10

Central Bucks East

 

Third Team All-League

Name

Position

Grade

School

Ava Lisle

Defense

12

Central Bucks East

Bridget Curtis

Midfield

10

Central Bucks South

Sofia Sonnet

Defense

12

Central Bucks South

Tegan Mullan

Attack

9

Central Bucks South

Maddy McGarry

Midfield

11

Central Bucks West

Shannen Roy

Defense

12

Central Bucks West

Katelyn Cocco

Midfield

11

Council Rock South

Madison Byrne

Defense

11

Neshaminy

Lily Szilagyi

Attack

10

North Penn

Sarah Walcott

Attack

10

Pennsbury

Caitlyn Amsden

Defense

12

Pennridge

Ashley Lambert

Goalkeeper

11

North Penn

 

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Grace Bethke

Defense

10

Central Bucks East

Izzy Treon

Defense

12

Central Bucks West

Shelby Hahn

Attack

10

Central Bucks West

Paige Gilbert

Midfield

10

Central Bucks West

Julia Carey

Attack

11

Central Bucks West

Casey Cavanaugh

Defense

11

North Penn

Kristin Varilla

Attack

12

North Penn

Allison Lindsay

Attack

10

North Penn

Brooke Weaver

Attack

12

Pennsbury

Macy Price

Midfield

11

Pennridge

Jill Csaszar

Attack

11

Pennridge

Lauren Ring

Goalkeeper

11

Central Bucks West

 

League Champion: CB East (7-1), CB West (7-1), North Penn (7-1)

Sportsmanship Award: Central Bucks South, Neshaminy, Pennridge

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team All League

Name

Position

Grade

School

Kaley Ehnow

Midfield

12

Abington

Anna Joseph

Defense

12

Abington

Riley McGowan

Attack

12

Souderton

Randi Hess

Midfield

12

Souderton

Max Leszczynski

Midfield

10

PW

Maddie Yoder

Midfield

10

Springfield

Becky Browndorf

Midfield/Defense

12

Upper Dublin

Mack Moore

Attack

11

Upper Dublin

Emma Meakim

Attack

11

Upper Moreland

Camryn Ryan

Midfield

11

Hatboro-Horsham

Sam Intrieri

Midfield

12

Wissahickon

Arielle Hammer

Goalkeeper

12

Hatboro-Horsham

 

Second Team All League

Name

Position

Grade

School

Jamira Mashore

Attack

12

Abington

Abby Thomas

Attack

12

Abington

Gabrielle Liott

Midfield

11

Hatboro-Horsham

Lex Petrakis

Attack

12

PW

Kennedy Reardon

Midfield

12

PW

Molly McGoldrick

Defense

10

Springfield

Meghan O’Donnell

Attack / Midfield

11

Upper Moreland

Jackie Rama

Attack

11

Upper Dublin

Julia Reardon

Attack

11

Upper Dublin

Kelly Dickson

Midfield

12

Wissahickon

Sam Raymond

Defense

12

Abington

Ellie Hughes

Goalkeeper

12

Abington

 

Third Team All League

Name

Position

Grade

School

Grace Hinkle

Midfield

11

Abington

Maddie Hinkle

Midfield

10

Abington

Sam Simon

Midfield

12

Abington

Sophia Sclafani

Attack

11

Souderton

Emily Smith

Attack

9

Springfield

Moira Olexa

Midfield

11

Upper Moreland

AbbyEllen Wood

Defence

11

Upper Moreland

Sophia Chiodo Ortiz

Attack

10

Wissahickon

Sophia Liott

Midfield

9

Hatboro-Horsham

Cori Pursel

Defense

10

Quakertown

Jenny McCarry

Attack/Midfield

10

Upper Dublin

Lauren Scott

Goalkeeper

12

Souderton

 

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Carissa Dorbey

Attack/Midfield

12

Cheltenham

Abby Roesing

Attack

9

Hatboro-Horsham

Raquel Baskin

Attack

11

PW

Kylie Norbeck

Midfield/Defense

11

Souderton

Cassidy Hirsch

Midfield

11

Upper Moreland

Emma Baker

Attack

9

Wissahickon

Lauren Donofrio

Defense

11

Wissahickon

Shea Gormley

Midfield

10

Abington

Haley Hangey

Attack

11

Quakertown

Ella Marino

Midfield

10

Springfield

Maisie Hanson

Defense

10

Upper Dublin

Annie Ryan

GoalKeeper

12

Springfield

League Champion: Abington

Sportsmanship Award: Cheltenham