2019 SOL Softball All-League

2019 SOL Softball All-League Teams

NATIONAL CONFERENCE

First Team

1st Base

 

 

Name

Grade

School

Karli Haines

12

Pennsbury

 

 

 

2nd Base

 

 

Julia Shields

12

CR/North

 

 

 

3rd Base

 

 

Brianna Koonce

12

Wm. Tennent

 

 

 

Catcher

 

 

Rachel Kohler

11

Neshaminy

 

 

 

Short Stop

 

 

Kylee Jones

10

Neshaminy

 

 

 

Pitcher

 

 

Kennedie Ruth

9

Neshaminy

Ainsley Mc Clure

9

Pennsbury

 

 

 

Outfield

 

 

Asia Barnard

11

Neshaminy

Lianna Jones

11

Neshaminy

Carley Parsons

12

Pennsbury

Caitlyn Mitros

 

Wm. Tennent


Second Team

First Base

 

 

Name

Grade

School

Emily Siwek

11

Neshaminy

 

 

 

Second Base

 

 

Sierra Daley

12

Pennsbury

 

 

 

Third Base

 

 

Allison Goodman

12

Bensalem

 

 

 

Catcher

 

 

Angelia Micalizzi

12

Bensalem

 

 

 

Short Stop

 

 

Hannah Reimel

11

Wm. Tennent

 

 

 

Pitcher

 

 

Danielle Walters

11

CR/South

Lauren Begg

12

CR/North

 

 

 

Outfield

 

 

Olivia Fee

12

Neshaminy

Vanessa Tancini

12

Truman

Haley Keenan

11

Bensalem


Honorable Mention

First Base

 

 

Name

Grade

School

Maddie Buechner

10

Bensalem

 

 

 

Second Base

 

 

Jess Klein

10

Bensalem

 

 

 

Third Base

 

 

Kiley Gurysh

11

Neshaminy

 

 

 

Catcher

 

 

Alexa Devlin

12

Truman

 

 

 

Short Stop

 

 

Caitlyn Martell

9

Pennsbury

Chrissy Huhn

11

Truman

 

 

 

Pitcher

 

 

Maggie Formichelli

9

Bensalem

Mackenzie Clee

10

Wm. Tennent

Meghan Curtis

10

Wm. Tennent

   
Outfield  
Casey Glynn11Pennsbury
Rachel Lorence11CR North
Teyanna Towner9Truman


Designated Player

1st Team

 

 

Katherine Hastings

10

CR/North

 

 

 

2nd Team

 

 

Danielle Sharp

12

Bensalem

 

 

 

Honorable Mention

 

 

Karissa Turk

11

Pennsbury

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award:  Central Bucks West

First Team

Name

Position

Grade

School

Madelyn Volpe

Pitcher

Sophomore

North Penn

Kylie Kenney

Pitcher

Senior

Central Bucks South

Amanda Greaney

Catcher

Junior

North Penn

Elia Namey

1st Base

Senior

North Penn

Jordan Pietrzykoski

2nd Base

Senior

North Penn

Maddie Moyer

3rd Base

Senior

Quakertown

Hailey Aspinwall

Shortstop

Senior

Central Bucks East

Alexa Ortman

Outfield

Senior

Central Bucks South

Victoria Moscariello

Outfield

Junior

Pennridge

Maddie Rowley

Outfield

Junior

Central Bucks South

Carley DiGiuseppe

Designated Player

Sophomore

North Penn

Second Team

Name

Position

Grade

School

Kayla Gallagher

Pitcher

Junior

Central Bucks West

Makenna Patterson

Pitcher

Senior

Pennridge

Madison Silber

Catcher

Sophomore

Pennridge

Soliel Dooner

1st Base

Freshman

Central Bucks East

Sarah Stofik

2nd Base

Junior

Quakertown

Tara Tumasz

3rd Base

Junior

Central Bucks South

Victoria Juckniewitz

Shortstop

Junior

North Penn

Sam Nuneviller

Outfield

Junior

Souderton

Julia Kistler

Outfield

Senior

Souderton

Riley York

Outfield

Freshman

Souderton

Laurarose Morelock

Designated Player

Freshman

Quakertown

Third Team

Name

Position

Grade

School

Abby Burns

Pitcher

Freshman

Souderton

Nicole Pilla

Catcher

Sophomore

Central Bucks South

Morgan Henry

1st Base

Senior

Pennrisge

Katie Hines

2nd Base

Junior

Central Bucks South

Jamie Beer

3rd Base

Senior

North Penn

Kiley Watson

Shortstop

Senior

Pennridge

Ebani Welsh

Outfield

Junior

Central Bucks West

Brianna Lefkoski

Outfield

Junior

Quakertown

Catelyn Thrush

Outfield

Freshman

Pennridge

Sarah Yoder

Designated Player

Sophomore

Central Bucks West

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Alina Skrzat

Catcher

Senior

Souderton

Jenna Blair

1st Base

Junior

Quakertown

Naila Neely

2nd Base

Junior

Souderton

Gianna Iadonisi

3rd Base

Junior

Pennridge

Grace Dryden

Shortstop

Senior

Central Bucks West

Mary Kate Levush

Outfield

Senior

Pennridge

Sydney Andrews

Outfield

Freshman

Quakertown

Alyssa Catron

Outfield

Senior

Central Bucks East

Emily Hegen

Designated Player

Senior

Pennridge

 

AMERICAN CONFERENCE

FIRST TEAM

Name

Position

Grade

School

Kendal Leitner

Pitcher

9

Hatboro-Horsham

Jenna Sadowski

Pitcher

12

Upper Moreland

Brittany Hubler

Catcher

12

Hatboro-Horsham

Jocelyn Baumeister

1st Base

11

Upper Moreland

Kayla Tauber

2nd Base

10

Hatboro-Horsham

Mikayla Fedele

3rd Base

12

Hatboro-Horsham

Brianna Hughes

Shortstop

11

Upper Moreland

Samantha Marasheski

Outfield

11

Abington

Joyce Bloome

Outfield

12

Hatboro-Horsham

Julie Burkhardt

Outfield

11

Abington

Julia Wolf

Designated Player

11

Upper Dublin


SECOND TEAM

Name

Position

Grade

School

Allison Beausoleil

Pitcher

12

Plymouth Whitemarsh

Grace Daniels

Pitcher

11

Hatboro-Horsham

Josee Tussoni

Catcher

12

Plymouth Whitemarsh

Gretchen Wolpert

1st Base

10

Upper Dublin

Bela Soriano

2nd Base

12

Upper Dublin

Ellie Kelcy

3rd Base

12

Upper Dublin

Alicia Tauber

Shortstop

12

Hatboro-Horsham

Siani Paige-Miller

Outfield

12

Wissahickon

Taylor Avery

Outfield

11

Upper Dublin

Megan Mills

Outfield

9

Hatboro-Horsham

Sophia Dupoldt

Designated Player

11

Abington


THIRD TEAM

Name

Position

Grade

School

Chloe Foster

Pitcher

9

Upper Dublin

Jocelyn Baumeister

Pitcher

11

Upper Moreland

Rory Goodrich

Catcher

11

Wissahickon

Marrisa Rapino

1st Base

9

Hatboro-Horsham

Macey Segal

2nd Base

12

Wissahickon

Jaclyn Martino

3rd Base

11

Upper Moreland

Kammy Kropinski

Shortstop

11

Plymouth Whitemarsh

Emma Carney

Outfield

12

Plymouth Whitemarsh

Chloe Kramer

Outfield

10

Upper Moreland

Korynn Bischoff

Outfield

11

Upper Dublin

Hannah Suh

Designated
Player

9

Plymouth Whitemarsh


HONORABLE MENTION

Name

Position

Grade

School

Isabella Harris

Pitcher

9

Wissahickon

Lauren Carboni

Catcher

10

Upper Dublin

Ashley Radell

1st Base

11

Wissahickon

Carly Rosenberger

2nd Base

10

Plymouth Whitemarsh

Lauryn Kane

3rd Base

9

Plymouth Whitemarsh

Meghan Muth

Shortstop

12

Upper Dublin

Jennifer Byrne

Outfield

12

Plymouth Whitemarsh

Allison Ludlow

Outfield

11

Upper Moreland

Samantha Wynne

Outfield

12

Springfield

Kristen Myers

Designated Player

10

Hatboro-Horsham