SOL Girls' Track & Field District 1 3A Results (5-18-19)

Check out the top SOL finishers at the 2019 District 1 3A Girls’ Track & Field Championships.

2019 District 1 AAA CHAMPIONSHIPS

Girls
TEAM SCORES
1. Cheltenham 65
2. Coatesville 50
3. North Penn 49
4. Perkiomen Valley 44
5. Strath Haven 42
6. Central Bucks West 39
7. Upper Darby 37
8. Council Rock South 26
9. Harry S Truman 23
10. Penn Wood 19
Girls 4x800m Relay
2. North Penn 9:16.33
3. Central Bucks West 9:21.97
7. Central Bucks East 9:29.46
8. Upper Dublin 9:29.87
Girls 100m Hurdles
2. Brianna Smith Chelt 14.56
3. Elke Knecht CRS 14.58
4. Kayli Williams Pbury 14.68
5. Anais Williams NP 14.82
7. Naomi Hallman HST 15.41
Girls 100m Dash
3. Jale Gibson HST 12.35
7. Marissa Hsu CRN 12.63
Girls 1600m Run
2. Ashley Gordon Pridge 5:04.45
4. Piper Wilson CBW 5:05.34
8. Janelle Williams Chelt 5:10.68
Girls 4x100m Relay
1. Harry S Truman 47.74
3. Cheltenham 47.87
4. North Penn 48.06
Girls 400m Dash
1. Bria Barnes Chelt 54.40
2. Maya Scott Bens 55.94
4. Stephanie Hiltpold CBW 57.56
5. Meghan Kriney Pridge 57.89
6. Rebecca Sloboh HST 57.93
Girls 300m Hurdles
1. Anais Williams NP 44.28
2. Brianna Smith Chelt 44.40
5. Ella Derstine CBE 45.00
6. Zariah Prescott Bens 45.61
Girls 800m Run
3. Emmi Simon CBW 2:13.54
7. Mckenna Brophy CBE 2:19
Girls 200m Dash
1. Bria Barnes Chelt 24.46
3. Maya Scott Bens 25.20
5. Ciani Fleming Chelt 25.83
Girls 3200m Run
2. Kaylee McCullough 10:58.89
7. Jaime Diedel NP 11:15.90
Girls 4x400m Relay
2. Central Bucks West 3:53.00
6. North Penn 3:55.65
7. Harry S Truman 3:57.36
8. Central Bucks East 3:58.69
Girls High Jump
1. Brianna Smith Chelt 5-07.00
2. Kate Donnelly CRN 5-05.00
3. Amira Green Nesh 5-03.00
4. Kacey Lambinus Qtown J5-03.00
Girls Pole Vault
1. Allison Riches HH
7. Chloe Timberg CBW 10-06.00
Girls Long Jump
1. Natalie Kwortnik NP 59-00.50
2. Brianna Smith Chelt 18-02.00
3. Marissa Hsu CRN 18-01.00
8. Kasi Brown Wiss 17-02.25
Girls Triple Jump
2. Peyton Kullman UD 37-10.00
3. Anais Williams NP 37-08.50
6. Kate Pieslak Pbury 36-09.75
Girls Shot Put
1. Siniru Iheoma CRS 44-01.00
4. Adria Retter Qtown 39-11.00
Girls Discus Throw
1. Siniru Iheoma CRS 152-07.00
2. Adra Retter Qtown 142-00.00
4. Lauren Hahn CBW 124-02.00
8. Kelly Gilmore NP 110-01.00
Girls Javelin Throw
4. Christine Cataldo-Smith Pbury 125-02.00
7. Lauren Hahn CBW 116-10.00
8. Sophie Parrish Pbury 116-04.00