SOL Schedule - (09-11-17 to 09-16-17)

SUBURBAN ONE LEAGUE SCHEDULE

 (Schedule is based on Schedule Star Schedule and is subject to change.)

Monday, Sept. 11, 2017

FIELD HOCKEY
Neshaminy @ Abington 3:30pm
Council Rock North @ Bensalem 3:30pm
Pennridge @ Central Bucks East 3:30pm
Central Bucks South @ Central Bucks West 7pm
Upper Moreland @ Cheltenham 3:30pm
Harry S Truman @ Council Rock South 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Quakertown 7pm
Pennsbury @ Souderton 5pm
Springfield Twp @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Wissahickon @ Upper Dublin 3:30pm
William Tennent @ North Penn 3:30pm

GOLF
Plymouth Whitemarsh @ Cheltenham 3:30pm
Upper Dublin @ Hatboro-Horsham 3:30pm
Souderton @ William Tennent 3:30pm
Wissahickon @ Springfield Twp 3:30pm

BOYS SOCCER 
Upper Moreland @ Harry S Truman 3:30pm
Bishop McDevitt @ Springfield Twp 3:45pm
Pennsbury @ Boyertown 3:45pm

GIRLS SOCCER
Villa Joseph Marie @ Central Bucks South 3:30pm
Hatboro-Horsham @ William Tennent 7pm
Upper Moreland @ Norristown 3:30pm
Boyertown @ Pennsbury 3:45pm

GIRLS TENNIS
North Penn @ Abington 3:30pm
Bensalem @ Central Bucks South 3:30pm
Central Bucks East @ Council Rock South 3:30pm
Central Bucks West @ Pennsbury 3:30pm
Council Rock North @ New Hope-Solebury 3:45pm
Plymouth Whitemarsh @ Upper Merion 3:30pm
Quakertown @ Pottsgrove 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Souderton @ Abington 3:30pm
Pennsbury @ Bensalem 3:45pm
Central Bucks East @ Neshaminy 3:30pm
Central Bucks South @ Harry S Truman 3:30pm
Council Rock North @ Central Bucks West 6:30pm
Cheltenham @ Quakertown 7pm
Council Rock South @ William Tennent 7pm
Hatboro-Horsham @ Wissahickon 3:30pm
Pennridge @ North Penn 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Upper Dublin 4pm

Tuesday, Sept. 12, 2017

FIELD HOCKEY
Spring-Ford @ Council Rock South 3:45pm

GOLF
Bensalem @ Council Rock South 3pm
Neshaminy @ Central Bucks South 3pm
North Penn @ Central Bucks West 3pm
Harry S Truman @ Council Rock North 3pm
Souderton @ Hatboro-Horsham 3:30pm
Springfield Twp @ Wissahickon 3:30pm

BOYS SOCCER
Abington @ Neshaminy 7pm
Council Rock North @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Pennridge 3:30pm
Central Bucks West @ Central Bucks South 3:30pm
Cheltenham @ Upper Moreland 3:30pm
Council Rock South @ Harry S Truman 3:30pm
Quakertown @ Hatboro-Horsham 3:45pm
North Penn @ William Tennent 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp 3:30pm
Upper Dublin @ Wisssahickon 3:30pm

GIRLS SOCCER
Neshaminy @ Abington 7pm
Bensalem @ Council Rock North 3:30pm
Pennridge @ Central Bucks East 3:30pm
Central Bucks South @ Central Bucks West 7pm
Upper Moreland @ Cheltenham 3:30pm
Harry S Truman @ Council Rock South 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Quakertown 7pm
William Tennent @ North Penn 7pm
Springfield Twp @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Lansdale Catholic @ Souderton 6:30pm
Wissahickon @ Upper Dublin 3:30pm

GIRLS TENNIS
Abington @ Harry S Truman 3:30pm
Academy of the New Church @ Bensalem 3:45pm
Central Bucks East @ William Tennent 3:30pm
Central Bucks West @ Pennridge 3:30pm
Cheltenham @ Wissahickon 3:30pm
Council Rock North @ Neshaminy 3:30pm
Council Rock South @ Pennsbury 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Hatboro-Horsham 3:30pm
North Penn @ Souderton 3:45pm
Quakertown @ Upper Moreland 3:30pm
Upper Dublin @ Springfield Twp 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Souderton @ New Hope-Solebury 5:30pm
Hatboro-Horsham @ Pennridge 6:30pm

Wednesday, Sept. 13, 2017

GIRLS/BOYS CROSS COUNTRY
Abington @ Council Rock South 3:30pm
Bensalem @ Neshaminy 3:30pm
Central Bucks East @ North Penn 3:30pm
Central Bucks South @ Pennridge 3:30pm
Central Bucks West @ Quakertown 3:30pm
Cheltenham, Wissahickon @ Upper Dublin 3:30pm
Council Rock North @ Pennsbury 3:30pm
Upper Moreland @ Hatboro-Horsham 3:30pm
Souderton @ North Penn 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp  3:30pm

FIELD HOCKEY
Abington @ Council Rock North 3:30pm
Bensalem @ Harry S Truman 3:30pm
Central Bucks East @ Central Bucks West 7pm
William Tennent @ Central Bucks South 7pm
Cheltenham @ Quakertown 5:30pm (time change)
Wissahickon @ Hatboro-Horsham 7pm
Pennsbury @ Neshaminy 3:30pm - postponed to Thursday 9/14
Souderton @ Pennridge 3:30pm
Upper Dublin @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Springfield Twp @ Upper Moreland 3:30pm

GOLF
Abington @ Council Rock South 3:45pm
William Tennent @ Bensalem 2:30pm
Central Bucks East @ Central Bucks West 3pm
Cheltenham @ Upper Moreland 3:30pm
Pennridge @ Quakertown 3:30pm
Wissahickon @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Upper Dublin @ Springfield Twp 3pm

BOYS SOCCER

GIRLS SOCCER

GIRLS TENNIS
Spring-Ford @ Wissahickon 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Abington @ Wissahickon 7pm
Bensalem @ Harry S Truman 3:30pm
Central Bucks West @ Central Bucks East 6:30pm
Central Bucks South @ Council Rock North 3:30pm
North Penn @ Cheltenham 3:30pm
Council Rock South @ Pennsbury 4:30pm
Neshaminy @ William Tennent 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Souderton 6:15pm
Quakertown @ Upper Dublin 3:30pm

Thursday, Sept. 14, 2017

FIELD HOCKEY
Gwynedd Mercy Academy @ Central Bucks South 3:30pm

Pennsbury @ Neshaminy 3:30pm

GOLF

Council Rock South @ Abington 3:30pm
Central Bucks West @ Pennsbury 3pm
Cheltenham @ Lower Moreland 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Upper Moreland 3pm
Neshaminy @ Pennridge 3:30pm
Quakertown @ Upper Moreland 3:30pm
Upper Dublin @ William Tennent 3pm

BOYS SOCCER
Council Rock North @ Abington 3:30pm
Bensalem @ Harry S Truman 3:30pm
Central Bucks South @ William Tennent  3:30pm
Quakertown @ Cheltenham 3:30pm
North Penn @ Council Rock South 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Wissahickon 3:30pm
Neshaminy @ Pennsbury 3:30pm
Pennridge @ Souderton 6:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Upper Dublin 3:30pm
Upper Moreland @ Springfield Twp 3:30pm

GIRLS SOCCER
Abington @ Council Rock North 3:30pm
Harry S Truman @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks West @ Central Bucks East 3:30pm
William Tennent @ Central Bucks South 3:30pm
Cheltenham @ Quakertown 3:30pm
Council Rock South @ North Penn 3:45pm
WIssahickon @ Hatboro-Horsham 7pm
Pennsbury @ Neshaminy 5:30pm
Souderton @ Pennridge 7pm
Upper Dublin @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Springfield Twp @ Upper Moreland 3:30pm

GIRLS TENNIS
Abington @ Central Bucks East 3:30pm
Bensalem @ Council Rock South 3:30pm
Central Bucks South @ North Penn  3:30pm
Souderton @ Central Bucks West 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Cheltenham 3:30pm
Pennsbury @ Council Rock North 3:30pm
Neshaminy @ Harry S Truman 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Upper Dublin 3;30pm
Pennridge @ William Tennent 3:30pm
Springfield Twp @ Quakertown 3:30pm
Upper Moreland @ Wissahickon 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Bensalem @ Academy of the New Church 3:45pm
Central Bucks West @ Hatboro-Horsham 6:30pm
Harry S Truman @ Chester Charter for the Arts 3:30pm

Friday, Sept. 15, 2017

BOYS /GIRLS CROSS COUNTRY

FIELD HOCKEY
Abington @ Harry S Truman 3:30pm
Avon Grove @ Bensalem 3:45pm
Central Bucks East @ William Tennent 3:30pm
Central Bucks West @ Pennridge 3:30pm
Cheltenham @ Wissahickon 3:30pm
Council Rock North @ Neshaminy 3:30pm
Pennsbury @ Council Rock South  3pm
Plymouth Whitemarsh @ Hatboro-Horsham 3:45pm
North Penn @ Souderton 3:30pm
Quakertown @ Upper Moreland 3:30pm
Upper Dublin @ Springfield Twp 3:30pm

FOOTBALL
Bensalem @ Abington 7pm
North Penn @ Central Bucks West 7pm
Upper Dublin @ Cheltenham 7pm
Neshaminy @ Council Rock North 7pm
Council Rock South @ Harry S Truman 7pm
Pennridge @ Souderton 7pm
Upper Moreland @ Plymouth Whitemarsh 7pm
Wissahickon @ Quakertown 7pm
Pennsbury @ William Tennent  7pm

GOLF
Abington @ Neshaminy 3:30pm
Quakertown @ Cheltenham 3:30pm
Upper Moreland @ Springfield Twp 3:30pm

BOYS SOCCER
Abington @ Avon Grove 3:30pm
Church Farm @ Bensalem 3:45pm
Pennsbury @ Central Bucks South 3:30pm
Cheltenham @ George Washington 3:15pm

GIRLS SOCCER
Cheltenham @ Abington 3:30pm
Harry S Truman @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Lansdale Catholic @ Wissahickon 3:30pm

GIRLS TENNIS
Upper Dublin @ Abington 3:30pm
Central Bucks South @ Pennsbury 3:30pm
Cheltenham @ Lower Moreland 3:30pm
Dock Mennonite Academy @ Souderton 3:45pm
Cardinal O’Hara @ Springfield Twp 3:45pm

GIRLS VOLLEYBALL
Cheltenham @ Abington 3:30pm
Central Bucks East @  Bensalem 3:45pm
Neshaminy @ Central Bucks South 3:30pm
Harry S Truman @ Central Bucks West 5pm
Council Rock North @ Council Rock South 3:30pm
Quakertown @ Hatboro-Horsham 6:30pm
Pennridge @ Plymouth Whitemarsh 5:15pm
William Tennent @ Pennsbury 3:30pm
Souderton @ Upper Dublin 4pm
WIssahickon @ North Penn 5:15pm

Saturday, Sept. 16, 2017

GIRLS/BOYS CROSS COUNTRY
Briarwood Invitational @ Fairmount Park 10am
Souderton Twilight Invitational 4:30pm
Upper Moreland @ George School 9am

FIELD HOCKEY
Central Bucks South @ Coatesville 12:30pm - postponed
Episcopal Academy @ Central Bucks West 10:30am
Great Valley @ Neshaminy 10am
Plymouth Whitemarsh @ Pennsbury  10am

FOOTBALL
Central Bucks South @ Central Bucks East 11am
Springfield Township @ Valley Forge Military Academy 1pm

BOYS SOCCER
Archbishop Wood @ Hatboro-Horsham 7pm
Neshaminy @ Cumberland Valley 11am
Wilson @ North Penn 10am
Pennridge @ Faith Christian Academy 7pm
Souderton @ Haverford 11am

GIRLS SOCCER
Bensalem @ Archbishop Ryan 7pm
Archbishop Wood @ Council Rock North 10am
Neshaminy @ Cumberland Valley 12:30pm
Parkland @ North Penn 1pm
Downingtown West @ Pennsbury  11am
Souderton @ Methacton 10am

GIRLS VOLLEYBALL
Garnet Valley @ Pennsbury 11am
Central Bucks East @ West Chester Henderson 10am
Council Rock North @ Downingtown East 10am
Notre Dame HS @ Quakertown 10am