SOL Track & Field Wrap (4-2-19)

Check out the results for some of the SOL’s dual track & field meets.


Boys
Plymouth Whitemarsh 107, Springfield Township 32
300m - IH  L. McKinnis 46.7, J Lee 48.1 DNF
4x800 - PW 9.08.4, S 9.58.4
100m - Shawn Burrell 11.1, J. Calhoun 11.6, J Hartley 11.9
1600m - B Duff 4.48.0, R Duff 4.52.0, C Silverman 5.04
4x100 -  PW 45.1
400m -  Shawn Burrell 55.6, N Dillman 56.7, N Jones 58.0
110mHH - No competitors
800m - R Waldon 2.24.0, A May 2.34.4, J Fitzpatrick 2.39.4
200m - Shawn Burrell 22.9, J Sandcroft 23.4, J Mongan 23.6
3200m - C Silverman 13.20.0, B Carr 12.21.0, B Duff 13.22.0
4x400m - PW 3.43.6, S 4.34.3
LJ - Liam Reynolds PW 19-6, Luke McKinnis PW 17-2, Nathan Schwartz S 17-1
TJ - Kyle Finney PW 39-5, A.Stein PW 35-1
HJ - Nathan Schwartz S 5-2, Luke McKinnis PW 5-0, none
PV - Alex Mansfield PW 12-6, Alex Williamson PW 8-0, none
Shot - Jason Crocker S 37-8.5, J Green PW 34-6, R Tharan PW 31-9
Disc - J Green PW 98-0, Jason Crocker S 93-3, H Charles PW 87-7
Jav - R Tharan PW 153-11, D Brock PW 114-7, Jason Crocker S 112-1

Hatboro Horsham 83 – Wissahickon 67

100M-Caleb Ryu (HH) 11.4, Josh Ryu (HH) 11.6, Robert Wilson (W) 11.7
200M -Caleb Ryu (HH) 23.2, Robert Wilson (W) 23.5, Isaiah Marc (W) 25.6
400M -Caleb Ryu (HH) 51.4, Josh Luke (HH) 54.0, Jerrell Aquino (HH) 54.1
800M - Jaylen Lassiter (HH) 2:02.3, Brian Pisch (HH) 2:05.5, Justin Ryan (W) 2:07.2
1600M - Stefano Isabella (HH) 4:45.6, Devon Comber (HH) 4:45.8, Alex Schultz (W) 4:48.6
3200M - Devon Comber (HH) 10:17.5, Stephano Isabella (HH) 10:18.2, Hanson Leung (W) 10:22.5
110HH - Christian McCarry (W) 15.2, Asad Bila (HH) 15.8, Riley Flaville (HH) 16.8
300IH - Carmen Ostroski (W) 41.2, Asad Bila (HH) 42.2, Phil Diaz (W) 45.2
4x100 - HH 45.5 (Matt Caster, Josh Ryu, Sean Beal, Amir Booker) W 47.7 drop baton
4x400 - W 3:35.1(Bryce Miles, Carmen Ostroski, Solomon Thistle, Robert Wilson) HH 3:35.9
4x800 - W 8:25.3 (Bryce Miles, Justin Ryun, Solomon Thistle, Zak Dallal) HH 8:26.5
Long Jump - Casey Savage (HH) 21-0, Carmen Ostroski (W) 19-7.5, Christian McCarry (W) 18-10.5
High Jump - Casey Savage (HH) 6-0, Maurice Willis (W) 5-10, Christian MCCarry (W) 5-8
Triple Jump - Casey Savage (HH) 41-5, Christian McCarry (W) 40-7.5, Carmen Ostroski (W) 39-4
Shot Put - Virgil Johnson (W) 41-5.5, Raejon Benjamin (W) 39-8.5, Nick DiDaminico (HH) 38-0.25
Discus - Virgil Johnson (W) 108-5, Raejon Benjamin (W) 103-10, Nick DiDaminico (HH) 100-4
Javelin - No Marks Available, places: HH, W, W

Girls
Cheltenham 78, Upper Dublin 72
300mH -
 Mead UD 43.45 Jones C 45.49  Anton C 47.51   
4x800m - Chelt. 8:55.67   UD 9:00.79
100m - Barnes C. 11.67    Slokum C 12.00  Dries UD 12.37
1600m - Fitzmaurice UD 4:52.9   Huey UD 5:58.5  Griffin UD 5:04.1
400m  Bass C 52.90  Garbutt C 53.27  Doh  UD 55.77
4x100m - Chelt 46.52   UD 48.45
110m - H  Jones C 15.76   Mead UD 17.33  Wright UD 17.91
800m - Willis C 2:10.87  Aldarwish UD 2:12.89  Junk UD 2:17.61
200m - Barnes C 24.55  Slocum C 24.59  Dries UD 25.25
3200m - Griffin UD 11:22.06   Fitzmaurice UD 11:35.02    Griffin 11:36.27 
4x400m - Chelt. 3:37.09    UD 3:39.89
HJ - Klammer UD 5-10  Hoffman C 5-6  Palmer UD  5-0
LJ - Barnes C 18-3   Malculm C 16-9.5   Kerprich UD 16-8
PV - Moan UD 9-0  Buscemi C 9-0   Hill UD 8-0
TJ - Malculm C 35-1  Cerminara UD 34-11  Kerprich UD 33-9
SP - Schmitz UD 36-7  Orlena UD 36-2.5  Williamson UD 35-0
Disc - Orlena UD 106-10  Foreman C 101-3  Kerprich UD 88-11
Jav - Williamson UD 111-8    Hoffman C 105-4   Kloin UD 104-9

Abington 78, Upper Moreland 70
300m hurdles –
A.Anash UM 55.89, N.Johnson UM 1:00, H.Naplerkowski 1:01
4x800m – Abington 12:55.9, DNR
100m – G.Teel UM 13.9, A.Moore 14.56, H.Marclano UM 14.5
1600m – O.Metz UM 16.1, L.Montero UM 6:18, H.Marclano UM 14.5
4x100m – Abington 53.7, Upper Moreland 55.3
400m – M.Williams A 1:06.3, M.Korol UM 1:08.2, H.Walton A 1:09.2
110m hurdles – A.Anash UM 20.3, R.Naik UM 21.6, H.Naplerkowski Um 22.1
800m – J.Bioteau A 2:34.0, O.Metz Um 2:45.0, I.Montero UM 2:48.0
200m – H.Walton A 30.1, A.Moore A 30.3, J.Jefferson UM 30.72
3200m – T.Stamets A, N. Miller A 14:42.0, L.Maransky A 14:57.0
4x400m – Abington 4:36.4, Upper Moreland 5:03.0
High jump – M.Williams A 4’8” M.Korol UM 4’4”
Pole vault – V.Dasari UM 7’0” A.Fisher UM 7’0” F.Sanoy Um 7’0”
Long jump – K.Gohl UM 14’1” G.Teel UM 13’7” M.Taylor UM 13’4”
Triple jump – K.Gohl UM 29’ 7 ½” M.Koral UM 27’0”
Shot put – T.Jones A 27’ 10 ½” M.Dooley A 27’ 10 ½” S.Lewis A 17’ 3 ½”
Discus – G.Capone A 84’11” S.Lewis 80’3” C.Cho A 70’0”
Javelin – G.Capone A 81’10” K.Rogers A 60’ 6 ½” P.Howse A 48’ 9”

Wissahickon 97, Hatboro-Horsham 53
300m hurdles –
Hippensteal W 49.7, Black W 50.4, Amato W 54.7
4x800m – Wissahickon 10:42.0, Hatboro-Horsham 10:43.2
100m – Callope HH 13.2, D.Johnson W 13.5, Keller W 13.6
4x100m – Hatboro-Horsham 54.0, Wissahickon 55.9
400m – Amato W 1:06.2, Connor HH 1:08.4, Obi-Eyisi W 1:08.5
100m hurdles – Black W 16.4, Vayseman HH 17.7, Fulginiti HH 18.0
800m – Dubin W 2:31.0, Frenia @ 2:34.0, Stewart HH 2:35.8
200m – Black W 28.2, D.Johnson W 28.3, Callope HH 28.4
3200m – Werner HH 13:01.8, Kleha W 13:05.6, Jog W 13:22.1
4x400m – Wissahickon 4:24.8, Hatboro-Horsham 4:34.5
Long jump – Brown W 16-1.25, M.Johnson W 14-10, Callope 14-10
Triple jump – Morehouse W 27-11.75, Schmidt W 27-0.25, Vaysman HH 25-5.5
High jump – Brown W 4-6, Harvey Sheppard W 4-4, Sumner W 4-2
Pole Vault – Riches W 4-6, Harvey-Sheppard W 4-4, Sumner W 4-2
Shot put – Parkinson H 30-3.5, Sy Kimble HH 27-7.5, Si.Kimble HH 27-7.25
Discus – Park W 97-11, Presitpino W 79-4, Si.Kimble HH 72-9
Javelin – Seisley HH 89-3, Park W 87-0, Vergara HH 80-11.

Pennridge 99, Quakertown 49
300m hurdles –
S.Hufnagle P 53.5, L.Kirk P 54.6, A.Halteman Q 57.1
4x800m – Pennridge (Schaffer, Denton, Kelly Horne) 11:15.6, Quakertown 11:27.3
100m – KHorning Q 13.4, A.Kouakou P 13.5, M.Kriney P 13.6
1600m – M.Lysek-Hagy P 5:54.6, K.Richards P 5:55.2, O.Corbell P 6:00.5
4x100m – Pennridge (Kouakou, Lowery, Rine, Schlotter) 51.8, Quakertown 55.8
400m – A.Gordon P 1:02.1, M.Sicinski P 102.5, A.Hhickey Q 102.6
110m hurdles – E.Schlotter P 16.7, L.Kirk P 18.8, N.Bayda Q 19.8
800m – A.Gordon P 2:40.2, R.Murphy Q 2:42.0, K.Horne P 2:44.8
200m – A.Kouakou P 13:08.3, O.Corbelt P 13:08.6, K.Richards P 13.10.8
3200m – M.Lysek-Hagy P 13:08.3, O.Corbelt P 13:086, K.Richards P 13: 10.8
4x400m – Pennridge (Sicinski, Kirk, Pyne, Hufnagle) P 4:40.5, Quakertown 4:52.6
Long jump – M.Kriney P 15’8” A. Retter Q 15’7” K.Horning Q 15’5.5”
Triple Jump – E.Schlotter P 30’ 10 ¾” K.Rodriguez Q 26’8.5”
High jump – K.Lambinus Q 5’0” E.Schlotter P 4’10”
Pole Vault – Schuler P 8’6” Singer P 8” Braun Q 7’6”
Shot put – A.Retter Q 43’ ¼” K.Long Q 29’11” S.Deger P 29’ 5 ½”
Discus – A.Retter Q 125’ 11” J.Fafard Q 91’ 11” T.Pomper P 88’0”
Javelin – J.Fafard Q 103’6” A.McClaskey Q 102’ 11” T.Pomper P 94’5”

CENTRAL BUCKS EAST 125, CENTRAL BUCKS SOUTH 24
300 hurdles –
E.Derstine CBE 46.5, M.Horvath CBE 46.7, E.Emmens CBE 48.2
4x800m – CB East (Seguine, Martin, Fox, Wiegers) 10:44.09, CB South 12:06.09
100m – M.Horvath CBE 13.0, A.Tomlinson CBS 13.4, S.Martinez CBE 13.5
1600m – M.Brophy CBE 5:26.06, G.Carpenter CBE 5:28.00, B. Jucewicz CBS 5:29.43
4x100m – CB East 52.8, CB South 53.8
400m – K.Fox CBE 102.0, R.Martin CBE 104.2, J.Wiegers CBE 105.2
100 hurdles – E.Derstine CBe 17.1, J.Magee CBS 17.7, F.Oh CBS 18.1
800m – M.Brophy CBE 2:27.0, B.Jucewicz CBS 2:53.3, EHorvath CBE 2:44.5
200m – S.Dodoo CBS 26.9, M.Horvath CBE 27.1, S.Martinez CBE 27.8
3200m – C. Eder CBE 12:35.1, C.Billingsly CBE 12:35.6, G. Carpenter CBE 12:35.7
4x400m – CB East (Brophy, Martin, Fox, Wiegers) 4:26.5
Shot Put – Macri CBE 32’85” Chimezie CBE 29’8” Donnelly CBE 23.95
Discus – Macri 30’11”, Krumenacker 75’4” Donnelly 74’11”
Javelin – Woosley CBS 114”0” Donnelly CBE 107’9” Krumenacker 87’2”
Long jump – Kendrick CBE 16’3” Bellini CBE 16’1” Kriley CBE 14’9”
Triple jump – Kendrick CBE 31’10.5” Cunningham CBE 30’11” Unger 30’10”
High jump – O.Kriley CBE 4’8” L Lassin CBS 4’8” E. Derstine CBE 4’8”
Pole Vault – Decruse CBE 6’0” Pitelli CBE 6’0”