2009 SOL All-League Girls' Volleyball

2009 SOL Girls Volleyball All-League Team 

AMERICAN CONFERENCE
 
FIRST TEAM
 
Liz DiValerio              Upper Merion                        Player of the Year
Alex Galdi                  Upper Merion                       
Ashley Morgan            Hatboro
Devon Maugle            Plymouth Whitemarsh
Julie Harvey              Hatboro
Lauren Schmickle      Hatboro
 
SECOND TEAM
 
Devyn Ingram           Upper Merion
Alex Griffin              Plymouth Whitemarsh
Katherine Keefer       Plymouth Whitemarsh
Oliva Tarlo                Cheltenham
Amy Lunghi               Upper Dublin
Crystal Lerhman         Abington
 
THIRD TEAM
 
Cassidy Koenig       Upper Merion
Maggie Creciun       Norristown
Kelly Markham        Wissahickon
Houda Ferradji        Upper Dublin
Kristy Riley             Hatboro
Meghan Kane           Upper Dublin
 
HONORABLE MENTION
 
Shannon Phillips        Upper Merion
Allison Ryan              Abington
Elizabeth Gassman     Abington
Kaitlynn Reid            Norristown
Tara Rodgers            Wissahickon
Taylor Kahny            Upper Dublin
 
Sportsmanship team award: Hatboro
  
CONTINENTAL CONFERENCE
 
FIRST TEAM
 
Courtney Cyr          Central Bucks West    Player of the Year
Brittany O'Hara        Pennridge
Devon Redilla          North Penn
Jen Moyer               Pennridge
Kelsey Halliwell        Central Bucks East
Cory Miller               Central Bucks South
 
SECOND TEAM
 
Stephanie Farrar      North Penn
Jennie Mariani         Souderton
Bri McMichael          Souderton
Jillian Bracken         Pennridge
Michelle Carrieri      Central Bucks South
Sarah Hower            Quakertown
 
THIRD TEAM
 
Gabby Pierce            Central Bucks East
Grace Patterson        Central Bucks East
Abby Mummert          Central Bucks South
Miranda Sergas          North Penn
Mollie Belfus             Central Bucks West
Kendra Allen              North Penn
 
HONORABLE MENTION
 
Alexis Matarangas      Central Bucks West
Jackie Youngers        Pennridge
Jess Bard                  Souderton
Christine Gilbert       Central Bucks East
Jayne Mulhern           Central Bucks South
Jenn Smith               Central Bucks South
 
Sportsmanship team award: Souderton
 
NATIONAL CONFERENCE
 
FIRST TEAM
 
Drew Jolly                 Pennsbury                Player of the Year
Carrie Allen               Council Rock South
Chelsea Allen             Council Rock South
Jackie Davies            Council Rock North
Sarah Kiely                Council Rock North
Liz Crompton            Tennent
 
SECOND TEAM
 
Rachel Friedman      Council Rock North
Kelsey Ryan             Neshaminy
Bailey Dowd            Council Rock North
Audrey Stringer        Pennsbury
Juliana Slaven          Pennsbury
Paige Hensor           Pennsbury
 
THIRD TEAM
 
Mary Kate Tucker      Council Rock South
Kate Glover             Councl Rock South
Stacy Bartleson         Neshaminy
Melissa Wasserleben  Tennent
Sarah Godfrey          Tennent
Sydney Aizen            Pennsbury
 
HONORABLE MENTION
 
Brooke Diegel           Neshaminy
Dani Borgia               Couuncil Rock North
Kelsey Glover           Council Rock South
Grace Fleming          Truman
Rachel Haeuser         Truman
 
Sportsmanship team award: Bensalem