SOL Schedule - (01/20/20 - 01/26/20)

SUBURBAN ONE LEAGUE SCHEDULE

 

Monday, January 20, 2020
BOYS BASKETBALL
Springfield Twp @ Lower Moreland 2:30pm

 

Tuesday, January 21, 2020
BOYS BASKETBALL

Upper Moreland @ Abington 7pm
William Tennent @ Bensalem 7pm
Central Bucks East @ Central Bucks South 7pm
Souderton @ Central Bucks West 7pm
Upper Dublin @ Cheltenham 7pm
Harry S Truman @ Council Rock North 7pm
Neshaminy @ Council Rock South 7pm
Wissahickon @ Hatboro-Horsham 7pm
Pennsbury @ North Penn 7pm
Quakertown @ Pennridge 7pm
Springfield Twp @ Plymouth Whitemarsh 7pm

 

GIRLS BASKETBALL
Abington @ Upper Moreland 7pm
Bensalem @ William Tennent 7pm
Central Bucks South @ Central Bucks East 7pm
Central Bucks West @ Souderton 7pm
Cheltenham @ Upper Dublin 7pm
Council Rock North @ Harry S Truman 7pm
Council Rock South @ Neshaminy 7pm
Hatboro-Horsham @ Wissahickon 7pm
Pennridge @ Quakertown 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp 7pm

BOYS / GIRLS SWIMMING
Lower Moreland @ Abington 3:30pm
Council Rock North @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks South @ Central Bucks East 6pm
Upper Moreland @ Cheltenham 3:30pm
Pennsbury @ Council Rock South 3:45pm
Neshaminy @ William Tennent 3:30pm
North Penn @ Central Bucks West 3:30pm
Pennridge @ Souderton 3:30pm
Springfield Twp @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Upper Dublin @ Wissahickon 3:30pm

 

Wednesday, January 22, 2020
BOYS BASKETBALL

Abington @ Lower Merion (Kobe Bryant Classic) 8pm

GIRLS BASKETBALL
Quakertown @ Hatboro-Horsham 7pm

BOYS / GIRLS SWIMMING
Moravian Academy @ Quakertown 3:30pm

WRESTLING
Abington @ Wissahickon 7pm
Bensalem @ Harry S Truman 7pm
Quakertown @ Central Bucks East 7pm
Lower Moreland @ Central Bucks South 7pm
North Penn @ Central Bucks West  7pm
Hatboro-Horsham @ Cheltenham 7pm
Council Rock South @ Pennsbury 7pm
Neshaminy @ William Tennent 7pm
Pennridge @ Souderton 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Upper Dublin 7pm
Springfield Twp @ Upper Moreland 7pm

 

Thursday, January 23, 2020
BOYS BASKETBALL

Bensalem @ Pennsbury 7pm
Neshaminy @ Harry S Truman 7pm
Quakertown @ Hatboro-Horsham 7pm

GIRLS BASKETBALL
Pennsbury @ Bensalem 7pm
Central Bucks East @ North Penn 7pm
Council Rock South @ Wissahickon 7pm - postponed tba
Harry S Truman @ Neshaminy 7pm
Interboro @ Springfield Twp  7pm

BOYS / GIRLS SWIMMING
Pennsbury @ Abington 3:30pm
Bensalem @ Neshaminy 3:30pm
Souderton @ Central Bucks East 3:30pm
North Penn @ Central Bucks South 3:30pm
Cheltenham @ Upper Dublin 3:30pm
William Tennent @ Council Rock South 3:45pm
Springfield Twp @ Hatboro-Horsham 3:45pm
Plymouth Whitemarsh @ Upper Moreland 3:45pm
LaSalle College HS @ Wissahickon 3:30pm

WRESTLING
District Duals – Round 1

 

Friday, January 24, 2020
BOYS BASKETBALL

Upper Dublin @ Abington 6:30pm
North Penn @ Central Bucks East 7pm
Central Bucks South @ Souderton 7pm
Pennridge @ Central Bucks West 7pm
Plymouth Whitemarsh @ Cheltenham 7pm
Council Rock North @ William Tennent 7pm
Downingtown West @ Council Rock South 7pm
Hatboro-Horsham @ Upper Moreland 7pm
Springfield @ Wissahickon 8pm

GIRLS BASKETBALL
Upper Dublin @ Abington 5pm
Souderton @ Central Bucks South 7pm
Central Bucks West @ Pennridge 7pm
Cheltenham @ Plymouth Whitemarsh 7pm
William Tennent @ Council Rock North 7pm
Harry S Truman @ Chester Charter School 5pm
Upper Moreland @ Hatboro-Horsham 7pm
Neshaminy @ Lansdale Catholic 5:30pm
Norristown @ Quakertown 7pm
Springfield Twp @ Wissahickon 6:30pm

BOYS / GIRLS SWIMMING
Quakertown @ Central Bucks West 3:30pm

 

Saturday, January 25, 2020
BOYS BASKETBALL

Abington @ Bensalem 2pm
Central Bucks South @ William Tennent 1pm
Central Bucks West @ Crestwood HS 4:30pm
Downingtown East @ North Penn 1:30pm
Perkiomen Valley @ Pennridge 2:30pm
Pennsbury vs Kipp Charter @ Simon Gratz 12:30pm
?? @ Quakertown 7pm
Interboro @ Upper Moreland 12pm

GIRLS BASKETBALL
Perkiomen Valley @ Central Bucks East 2:30pm
Central Bucks South @ Council Rock South 1:30pm
Cheltenham @ Conestoga 3pm
North Penn @ Gwynedd Mercy Academy 2:30pm
Pottsgrove @ Pennridge 4pm
Springfield Twp @ Collegium Charter 12:30pm
William Tennent @ Bishop McDevitt HS 1:30pm

WRESTLING
SOL National Conference Championships  @ Pennsbury HS 9am
SOL Continental Conference Championships @ CB West HS 9am
SOL American Conference Championships @ Hatboro-Horsham HS 9am

 

Sunday, January 26, 2020
GIRLS BASKETBALL
Maggie Lucas Classic @ Jefferson University

Central Bucks West vs. Imhotep 1pm
Council Rock North vs. Ursuline Academy 10am
Pennsbury vs. Springside_Chestnut Hill 10am
Plymouth Whitemarsh vs. St Basil   11:30am
Souderton vs. Audenreid   8:30am
Upper Dublin vs. Garnet Valley 5:30pm

0