SOL Schedule - (09-19-22 to 09-24-22)

SUBURBAN ONE LEAGUE SCHEDULE

Monday, September 19, 2022

FIELD HOCKEY
Abington @ Cheltenham 3:30pm
Bensalem @ Central Bucks East 3:30pm
Council Rock North @ Central Bucks South 3:30pm
Council Rock South @ Central Bucks West 7pm
Souderton @ Harry S Truman 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Lower Moreland 3:30pm
North Penn @ Neshaminy 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ New Hope-Solebury 7pm
Pennridge @ Pennsbury 3:30pm
Springfield Twp @ Quakertown 7pm
William Tennent @ Upper Dublin 4:45pm
Upper Moreland @ Wissahickon 3:30pm

GOLF
North Penn @ Central Bucks East 3pm
Pennridge @ Central Bucks East 3pm
Central Bucks West @ Central Bucks East 3pm
Harry S Truman @ Council Rock South 3pm
William Tennent @ Council Rock South 3pm
Hatboro-Horsham @ Pennsbury 3pm
Wissahickon @ Quakertown 3:30pm
Spring-Ford @ Souderton 3pm

BOYS SOCCER
MaST Charter @ New Hope-Solebury 3:45pm

GIRLS SOCCER
Lower Moreland @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Villa Joseph Marie 3:30pm
New Hope-Solebury @ MaST Charter 3:45pm

GIRLS VOLLEYBALL
Cheltenham @ Bensalem 3:30pm
Council Rock North @ Mount St Joseph Academy 5pm
Hatboro-Horsham @ Council Rock South 3:30pm
Harry S Truman @ Quakertown 6:30pm
Souderton @ Archbishop Carroll 5:15pm

GIRLS TENNIS
Central Bucks West @ Abington 3:30pm
Bensalem @ Jenkintown 3:30pm
Central Bucks East @ Hatboro-Horsham 3:30pm
Central Bucks South @ Upper Dublin 3:30pm
Cheltenham @ Pennridge 3:30pm
Council Rock North @ Souderton  3:30pm
Council Rock South @ Harriton 3:45pm
Neshaminy @ New Hope-Solebury 3:30pm
Quakertown @ William Tennent 3:30pm
Upper Merion @ Upper Moreland 3:45pm

Tuesday, September 20, 2022

FIELD HOCKEY

GOLF
Central Bucks East/Bensalem @ William Tennent 3pm
North Penn / Souderton @ Central Bucks West 3pm
Neshaminy @ Council Rock North 3:30pm
Pennsbury @ Council Rock South 3:45pm
Lower Moreland @ Upper Dublin 3pm
New Hope-Solebury @ Upper Moreland 3pm
Pennridge @ Quakertown 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp 3pm

BOYS SOCCER
Abington @ New Hope-Solebury 3:30pm
Bensalem @ Central Bucks West 7pm
Harry S Truman @ Central Bucks East 7pm
Central Bucks South @ Council Rock South 3:30pm
Wissahickon @ Cheltenham 3:30pm
North Penn @ Council Rock North 7pm
Springfield Twp @ Hatboro-Horsham 3:45pm
Lower Moreland @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Neshaminy @ Pennridge 3:30pm
Pennsbury @ Souderton 5pm
Quakertown @ William Tennent 3:30pm
Upper Dublin @ Upper Moreland 3:30pm

GIRLS SOCCER
New Hope-Solebury @ Abington 3:30pm
Central Bucks West @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Harry S Truman 3:30pm
Council Rock South @ Central Bucks South 7pm
Cheltenham @ Wissahickon 3:30pm
Council Rock North @ North Penn 7pm
Hatboro-Horsham @ Springfield Twp 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Lower Moreland 3:30pm
Pennridge @ Neshaminy 3:30pm
Souderton @ Pennsbury 3:30pm
William Tennent @ Quakertown 7pm
Upper Moreland @ Upper Dublin 3:30pm

GIRLS TENNIS
Abington @ Neshaminy 3:30pm
Great Valley @ Central Bucks East 3:30pm
Central Bucks South @ Souderton 3:30pm
Cheltenham @ Hatboro-Horsham 3:30pm
Wissahickon @ Council Rock South 3:30pm
Lower Moreland @ Pennsbury 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Plymouth Whitemarsh @ Abington 5pm
Pennsbury @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Central Bucks West 6:30pm
North Penn @ Central Bucks South 6pm
Neshaminy @ Council Rock North 7pm
New Hope-Solebury @ Council Rock South 3:30pm
William Tennent @ Harry S Truman 3:30pm
Cheltenham @ Hatboro-Horsham 6:30pm
Pennridge @ Souderton 6pm
Upper Dublin @ Wissahickon 3:30pm

Wednesday,  September 21, 2022

BOYS/GIRLS CROSS COUNTRY
Abington @ Wissahickon 3:30pm
Central Bucks East @ Souderton 3:30pm
Central Bucks West @ North Penn 3:30pm
Cheltenham @ Upper Moreland 3:30pm
Council Rock North @ Pennsbury 3:30pm
Neshaminy @ Council Rock South 3:30pm
Hatboro-Horsham @ Upper Dublin 3:30pm
Lower Moreland @ William Tennent 3:30pm
New Hope-Solebury @ Springfield Twp 3:30pm
Central Bucks South @ Pennridge 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Quakertown 4pm

FIELD HOCKEY
Abington @ New Hope-Solebury 3:30pm
Bensalem @ Central Bucks West 7pm
Harry S Truman @ Central Bucks East 3:30pm
Central Bucks South @ Council Rock South 3:30pm
Wissahickon @ Cheltenham 3:30pm
North Penn @ Council Rock North 3:30pm
Springfield Twp @ Hatboro-Horsham 3:45pm
Lower Moreland @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Neshaminy @ Pennridge 7pm
Pennsbury @ Souderton 7pm
Quakertown @ William Tennent 3:30pm
Upper Dublin @ Upper Moreland 3:30pm

GOLF
Abington @ Plymouth Whitemarsh 3pm
Neshaminy / Harry S Truman @ Bensalem 3:30pm
New Hope-Solebury @ Central Bucks South 3pm
Upper Moreland @ Lower Moreland 3:40pm
Pennridge @ Souderton 3pm
Quakertown @ Upper Dublin 3pm
Wm Penn Charter @ Springfield Twp 3pm
Wissahickon  @ Upper Dublin 3pm

BOYS SOCCER

GIRLS SOCCER

GIRLS TENNIS
Bensalem @ Springfield Twp 3:30pm
Garnet Valley @ Central Bucks South 3:30pm
Council Rock North @ Downingtown West 3:30pm
Council Rock South @ Lower Merion 3:45pm
Pennridge @ New Hope-Solebury 3:30pm
Pennsbury @ North Penn 3:30pm
Gwynedd Mercy Academy @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Souderton @ Quakertown 4pm
Upper Darby @ Upper Moreland 3:45pm
Willliam Tennent @ Abington Friends 3:30pm
Radnor @ Wissahickon 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
North Penn @ Quakertown 6:30pm

Thursday, September 22, 2022

FIELD HOCKEY

GOLF
Bensalem @ Council Rock North 3:30pm
Wissahickon @ Hatboro-Horsham 3:20pm
Neshaminy @ Pennridge 3pm
Upper Dublin @ Pennsbury 3pm

BOYS SOCCER
Lower Moreland @ Abington 5:30pm
Central Bucks South @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Pennsbury 3:30pm
Central Bucks West @ Harry S Truman 3:30pm
Cheltenham @ Upper Dublin 3:30pm
Council Rock North @ Pennridge 7pm
Council Rock South @ North Penn 3:30pm
Hatboro-Horsham @ William Tennent 3:30pm
Souderton @ Neshaminy 5pm
New Hope-Solebury @ Wissahickon 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp 3:30pm
Quakertown @ Upper Moreland 3:30pm

GIRLS SOCCER
Abington @ Lower Moreland 3:30pm
Bensalem @ Central Bucks South 3:30pm
Pennsbury @ Central Bucks East 7pm
Harry S Truman @ Central Bucks West 7pm
Upper Dublin @ Cheltenham 3:30pm - postponed to 10/6
Pennridge @ Council Rock North 3:30pm
North Penn @ Council Rock South 3:30pm
William Tennent @ Hatboro-Horsham 7pm
Souderton @ Neshaminy 7pm
Wissahickon @ New Hope-Solebury 7pm
Springfield Twp @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Upper Moreland @ Quakertown 4pm

GIRLS TENNIS
Liberty Division Singles Tournament @ Plymouth Whitemarsh – tba
Colonial Division Singles Tournament @ Souderton 9:45am
Patriot Division Singles Tournament  
Freedom Divison Singles Tournament @ Lower Moreland 10am
Cheltenham @ Bensalem 3:30pm
Haverford @ Council Rock North 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Abington @ Cheltenham 3:30pm
Bensalem @ Wissahickon 3:30pm
Central Bucks South @ Souderton 6:45pm
Central Bucks West @ Pennridge 6:30pm
Council Rock North @ Harry S Truman 5pm
Council Rock South @ William Tennent 7pm
Hatboro-Horsham @ Upper Dublin 5pm
Neshaminy @ Pennsbury 3:30pm
New Hope-Solebury @ Plymouth Whitemarsh 4:45pm

Friday, September 23, 2022

FIELD HOCKEY
Lower Moreland @ Abington 3:30pm
Central Bucks South @ Bensalem 3:30pm
Central Bucks East @ Pennsbury 3:30pm
Central Bucks West @ Harry S Truman 3:30pm
Cheltenham @ Upper Dublin 3:30pm
Council Rock North @ Pennridge 3:30pm
Council Rock South @ North Penn 3:30pm
Hatboro-Horsham @ William Tennent 3:30pm
Souderton @ Neshaminy 3:30pm
New Hope-Solebury @ Wissahickon 3:30pm
Plymouth Whitemarsh @ Springfield Twp 3:30pm
Quakertown @ Upper Moreland 3:30pm

FOOTBALL
Abington @ Neshaminy 7pm
Pennridge @ Central Bucks East 7pm
Pennsbury @ Central Bucks South 7pm
Central Bucks West @ North Penn 7pm
Upper Darby @ Cheltenham 5pm
Quakertown @ Council Rock South 7pm
Harry S Truman @ Souderton 7pm
Hatboro-Horsham @ Lower Moreland 7pm
Plymouth Whitemarsh @ McCaskey HS 7pm
Upper Dublin @ Wissahickon 7pm
William Tennent @ Central HS 3pm

GOLF
Bensalem @ Upper Moreland 3pm
Lower Moreland @ Quakertown 3:30pm

BOYS SOCCER
Bishop Shanahan @ Central Bucks West 7pm
Calvary Christian Academy @ Lower Moreland 3:30pm
Upper Moreland @ Interboro 3:30pm

GIRLS SOCCER
Central Bucks West @ Villa Joseph Marie 3:30pm
Neshaminy @ West Chester Rustin 3:45pm
MaST Charter @ Plymouth Whitemarsh 3:30pm
Interboro @ Upper Moreland 3:30pm

GIRLS TENNIS
Bensalem @ Upper Moreland 3:30pm
Council Rock South @ Upper Dublin 3:30pm

GIRLS VOLLEYBALL
Academy of the New Church @ Bensalem 3:45pm
Conwell Egan Catholic HS @ Neshaminy 4pm
St Hubert Catholic @ William Tennent 3:30pm

Saturday, September 24, 2022

BOYS/GIRLS CROSS COUNTRY
PIAA Foundational Invitational @ Hershey Parkview XC Course 10:30am
Council Rock North Invitational @ Tyler State Park 10am
Souderton Twighlight Invitational – Tba
Upper Dublin @ Carlisle HS Invitational 10am

FIELD HOCKEY
Central Bucks East @ Gleneig HS 11am
Central Bucks East @ Blair Academy 5pm
MAX Field Hockey High School National Invitational

FOOTBALL
Bensalem @ Council Rock North 12pm
New Hope-Solebury @ Upper Moreland 12pm

BOYS SOCCER
Conwell Egan Catholic HS @ Cheltenham 11am
Neshaminy @ Southern Lehigh 10am
Palisades @ Quakertown 10am
Wissahickon @ Roman Catholic HS 7pm

GIRLS SOCCER
Pennridge @ Owen J Roberts 6pm
Springfield Twp @ Penncrest 12pm

GIRLS VOLLEYBALL
Abington @ Cinnaminson HS 11am
Downingtown East @ Central Bucks South 11:30am
Rally in the Valley Invitational  @ Perkiomen Valley -tba
Quakertown @ Northampton HS Invitational 8am

 

0